Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi WolfPL z miasteczka Raciborowice koło Lwówka Śl.. Mam przejechane 55348.57 kilometrów w tym 1558.99 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 16.66 km/h i się wcale nie chwalę.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl Flag Counter Flag Counter Flag Counter

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy WolfPL.bikestats.pl

Archiwum bloga

Stożek wulkaniczny Świątek

Czwartek, 19 marca 2020 · dodano: 20.03.2020 | Komentarze 0

Punkt widokowy na komin wulkaniczny Spitzberg
Punkt widokowy na komin wulkaniczny Spitzberg © WolfPL

Stożek wulkaniczny Świątek
Stożek wulkaniczny Świątek © WolfPL Szczyt 330 m, najwyższy we wschodniej części Wzniesień Płakowickich, nieco od nich odsunięty na południe w głąb Kotliny Proboszczowa. Znajduje się na północny zachód od dawnego zespołu parkowo pałacowego w Rochowie. Jest dużym stożkiem wulkanicznym zbudowanym z plioceńskich bazaltów, przebijających triasowe piaskowce ostre. Na wierzchołku ciągnie się grzęda bazaltowych skałek, podciętych od wschodu wyrobiskiem starego kamieniołomu. Są słabo widoczne, ponieważ zbocza porasta las sosnowy z domieszką gatunków liściastych, głównie dębu. Ze skałek otwiera się daleki widok na dużą część Pogórza Kaczawskiego, góry Kaczawskie i Karkonosze, a także na odległe pasma Sudetów środkowych i wzniesienia Przedgórza Sudeckiego. Na bazaltach rosną charakterystyczne gatunki roślin, między innymi paprotka zwyczajna, goździk kartuzek czy różaniec górski. Według miejscowej legendy nazwa szczytu miała pochodzić od istniejącej tu kapliczki czy kościoła, który stanowił popularne miejsce pielgrzymkowe w okresie średniowiecznym. Stąd też pochodzić miała nazwa pobliskiej Pielgrzymki, miejsca ostatniego postoju pielgrzymów przez wejściem na szczyt. Inna wersja głosiła, że pątnicy podchodzili na kolanach specjalnie zbudowaną drogą z Rochowa na wierzchołek. Podobno w 1428 roku husyci spalili kościół, wraz z licznymi pielgrzymami. Być może jego resztki zniszczono podczas eksploatacji kamieniołomu w XIX wieku. Na południowy zachód podnóża Świątka, przy polnej drodze z Rochowa do Pieskowa, stoi kamienny krzyż pokutny o wymiarach 88x33x21 cm. Ramiona są odłamane, a trzon pokryty inskrypcjami w języku niemieckim.

-Anno 1775, d. 24 Dezeb. Verlohr Algier Gottlieb... gebürtig von Ottendorf sein Leben durch einen Wagen.

- W roku 1775 dnia 24 grudnia stracił tutaj Gottlieb... z rodu Ottendorfów swoje życie przejechany wozem.
Ruina kościoła ewangelickiego w Twardocicach
Ruina kościoła ewangelickiego w Twardocicach © WolfPL
Puste półki w Dino w Pielgrzymce.
Puste półki w Dino w Pielgrzymce. © WolfPL

Kategoria 60-69



Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy.
Komentować mogą tylko znajomi. Zaloguj się · Zarejestruj się!